Avtomatsko lasersko varjenje je postalo ključni element sodobne industrije, saj omogoča izjemno kakovostne zvare, visoko produktivnost in optimizacijo celotnega proizvodnega procesa. Čeprav se pogosto povezuje predvsem z vzdolžnim in krožnim varjenjem, pa gre danes mnogo dlje. Lasersko varjenje je mogoče vključiti v celotne avtomatizirane proizvodne celice, kjer poleg varjenja potekajo tudi postopki, kot so avtomatsko sestavljanje, čiščenje ali celo poliranje končnih izdelkov.
V podjetju AVP smo v letu 2024 uvedli integracijo ročnih laserskih gorilnikov v avtomatizirane procese. Ta rešitev omogoča izredno visoko kakovost varjenja po bistveno nižji ceni kot pri robotskih gorilnikih, s čimer podjetjem omogočamo stroškovno učinkovito avtomatizacijo brez kompromisov pri kakovosti. Poleg tega ta pristop prinaša dodatno prednost – medtem ko so morali avtomati z robotskimi gorilniki delovati neprekinjeno, da so se ekonomsko upravičili, ročni gorilnik omogoča fleksibilnost. Tudi če varilna celica ni v pogonu 8 ali več ur na dan, lahko v vmesnem času gorilnik odstranite in varilni izvor uporabite za ročno varjenje (lahko ga npr. odnesete v drugo delavnico), kar prej ni bilo mogoče.
Indeksirne mize v varilnih celicah
Ena pogosto uporabljenih komponent varilnih celic za lasersko varjenje so indeksirne (delilne) mize. Te omogočajo avtomatsko varjenje in podajanje obdelovancev v več pozicijah, kar omogoča optimizacijo proizvodnje in večjo natančnost. V vsaki poziciji je lahko svoj proces npr. ena pozicija za sestavljanje in ena za varjenje. V avtomatskem režimu indeksirna miza samodejno vrti obdelovance na naslednjo pozicijo varjenja, medtem ko v ročnem režimu omogoča prilagodljivost pri specifičnih varilnih operacijah npr. popravljanje enega kosa.
Pogosto so postaje podprte s senzorji kateri začasno ustavijo (“pavzirajo”) cikel v točno določenih primerih. Na ta način so takšne celice popolnoma samostojne in se tudi same ustavijo ko zmanjka kosov oziroma iz drugih razlogov.
Kaj vse lahko vključuje avtomatizirana varilna celica?
Sodobne varilne celice za lasersko varjenje so zasnovane za največjo učinkovitost in prilagodljivost. Med ključne elemente sodijo:
- Avtomatsko podajanje kosov – zagotavlja neprekinjen proces varjenja brez potrebe po ročnem vstavljanju vsakega elementa. Lahko je tudi pol avtomatsko kjer se kose samo vlaga, vsi ostali procesi pa so izvedeni samodejno. Vedno je odvisno od zahtev in ekonomične smiselnosti.
- Pnevmatska vpenjala – omogočajo stabilno in natančno pritrditev obdelovancev med pomikom ali varjenjem.
- Lasersko čiščenje pred in po varjenju – odstranjuje okside in nečistoče za optimalni izgled ter kvaliteto zvara.
- Avtomatski izmet varjenih kosov – izboljšuje pretočnost proizvodnje.
- Zaščitna kabina z možnostjo vpogleda – varnost operaterjev in preglednost postopka skozi zaščitno steklo.
- Lokalno odsesavanje in filtriranje – zmanjšuje vpliv dima in prahu v delovnem okolju.
Komu so namenjeni avtomati in stroji za lasersko varjenje?
Avtomatski sistemi za lasersko varjenje so idealni za podjetja, ki želijo povečati učinkovitost proizvodnje, zmanjšati stroške dela in zagotoviti vrhunsko kakovost varjenja. Avtomat za lasersko varjenje je še posebej primeren za farmacevtsko in prehrambeno industrijo, kjer je ključna popolna čistoča zvarov in ponovljivost procesa. Zaradi visokih standardov higiene in natančnosti te panoge vse bolj posegajo po avtomatiziranih rešitvah. Ni dvoma, da so področja kjer prevladuje varilni proces TIG in je tudi bolj primeren; zato se pogosto integrira v varilne celice.
Stroji za lasersko varjenje so tudi odlična izbira za serijsko proizvodnjo izpušnih sistemov, tlačnih posod, komponent za avtomobilsko industrijo ter drugih kovinskih izdelkov. Prav tako jih uporabljajo v letalski industriji in pri izdelavi medicinske opreme, kjer je visoka ponovljivost zvarov nujna.
Avtomatsko lasersko varjenje tako ni zgolj prihodnost – že danes postavlja nove standarde v industriji in omogoča podjetjem, da ostanejo konkurenčna v hitro razvijajočem se tehnološkem okolju.
Ekološki vidik avtomatizacije
Vpeljava avtomatiziranih varilnih celic ima pozitiven vpliv na okolje, saj zmanjšuje količino odpadnega materiala in optimizira porabo virov. Avtomatske celice omogočajo natančno doziranje porabe plina, električne energije in potrošnih materialov, kar vodi v manjšo ekološko obremenitev. Poleg tega napredni nadzorni sistemi omogočajo spremljanje porabe virov in takojšnje prilagoditve, kar dodatno prispeva k energetski učinkovitosti in trajnostni proizvodnji. V kombinaciji z zaprtimi filtrirnimi sistemi za odsesavanje dima se zmanjšuje vpliv industrijskih procesov na delovno okolje in širšo okolico, kar je vedno pomembnejši dejavnik v industriji.
Varnost delovnega okolja
Z uvedbo avtomatiziranih varilnih celic se bistveno izboljša varnost v proizvodnji, saj se ročne operacije nadomeščajo s strojnimi procesi. Celice so zasnovane s popolnoma zaprtimi zaščitnimi kabinami, ki preprečujejo stik operaterjev s premikajočimi se deli in varilnimi območji. Poleg fizične zaščite imajo sodobne varilne celice tudi napredne varnostne sisteme, kot so svetlobne zavese in senzorji prisotnosti, ki takoj prekinejo delovanje ob zaznavi nepravilnega vstopa v varilno območje. Poleg tega sistemi za odsesavanje dima in filtriranje zraka zagotavljajo čisto in varno delovno okolje, kar je ključno za zdravje zaposlenih. Takšna avtomatizacija tudi zmanjšuje tveganja za poškodbe pri delu.
Energetska učinkovitost
Avtomatizirane varilne celice so zasnovane tudi za zmanjšanje porabe energije. Ključna prednost avtomatizacije je natančno upravljanje časa delovanja posameznih komponent – električni motorji indeksirnih miz, pnevmatska vpenjala in vakuumski sistemi delujejo le takrat, ko so potrebni, kar zmanjšuje nepotrebno porabo energije. Dodatno k energetski učinkovitosti pripomorejo napredni nadzorni sistemi, ki optimizirajo zaporedje gibanja, da se zmanjša prazni hod in neproduktivni časi. Tako lahko podjetja dosežejo višjo produktivnost ob nižjih stroških energije, kar je še posebej pomembno pri obsežnih proizvodnih linijah.